Author Topic: Голем 7-сегментен LED дисплеј  (Read 1721 times)

Offline nickyyoh

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 90
 • Gender: Male
  • brdaroski design
Голем 7-сегментен LED дисплеј
« on: 11.12.2011, Sunday, 20:29:56 »
Начекав еден доста интересен проект, кој би можел да му употреби на некого.
Се работи за изработка на голем 7-сегментен дисплеј.

Шема:ППК:
Code: [Select]
http://www.coolcircuit.com/project/big_7segment/pcb.zip
Извор:
Code: [Select]
http://www.coolcircuit.com/project/big_7segment/index.html
« Last Edit: 12.12.2011, Monday, 17:11:20 by GigaWatt »

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Голем 7-сегментен лед дисплеј
« Reply #1 on: 11.12.2011, Sunday, 20:37:18 »
многу усложено е направен, можеле и без микроконтролер да го прават
едноставно ќе ставеа драјвери за секој сегмент, и ќе си го користеа и како мал 7 сегментен дисплеј :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Голем 7-сегментен лед дисплеј
« Reply #2 on: 11.12.2011, Sunday, 20:56:28 »
Стварно немало потреба, џабе го кителе со пик. Јас имав план да направам нешто вакво, но да користам само транзистори како драјвери и секако куп LE диоди.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Голем 7-сегментен лед дисплеј
« Reply #3 on: 11.12.2011, Sunday, 23:06:01 »
Стварно немало потреба, џабе го кителе со пик. Јас имав план да направам нешто вакво, но да користам само транзистори како драјвери и секако куп LE диоди.

ова е нај правилно пишување на LED диоди :)

П.С. извинете за оф топик
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Одг: Голем 7-сегментен лед дисплеј
« Reply #4 on: 12.12.2011, Monday, 17:01:05 »
Стварно, пикот за џабе го стаиле..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Голем 7-сегментен лед дисплеј
« Reply #5 on: 12.12.2011, Monday, 17:11:02 »
Нема поента да се става, ама ајде... ::)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Голем 7-сегментен LED дисплеј
« Reply #6 on: 12.12.2011, Monday, 23:41:16 »
а зашто да не го стават кога имаат и вишок на пари и вишок на делови???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Голем 7-сегментен LED дисплеј
« Reply #7 on: 13.12.2011, Tuesday, 05:49:42 »
а зашто да не го стават кога имаат и вишок на пари и вишок на делови???

Абе добро, ама пак, некако нема поента, што знам :S. И да би имал вишок на пари и делови, пак не би го ставил ;D.

Е сега, ако се мултплексираше сигналот, да, се исплати да го ставиш, ама вака :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ki4o01

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 213
 • Gender: Male
Одг: Голем 7-сегментен лед дисплеј
« Reply #8 on: 19.04.2012, Thursday, 13:00:22 »
Стварно немало потреба, џабе го кителе со пик. Јас имав план да направам нешто вакво, но да користам само транзистори како драјвери и секако куп LE диоди.
Дај постави ја шемата што ти би ја правел