Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 44855 times)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Пред некое време ми ја кажаа странава на еден друг форум, наводно праќале во македонија
цените се за нешто поефтини за нешто поскапи од кај нас, зависи што барате, поголем дел се прилично ефтини и има работи кој ги нема или потешко се набавуваат кај нас :)

Јас имам две нарачки од странава, ги чекам да стигнат, една е пред околу 2 недели а другата ми е од денес.

за квалитетот и за тоа дали има некој карактеристики за одреден дел/ производ можете да прочитате под секој производ, има нешто како преглед од купувачите, дали се задоволни или не се, некој карактеристики и така.

Можно е плаќање со картичка и има бесплатна поштарина на сите производи, што и беше најважно :)
може да плаќате со секаков вид на картичка, но јас би ви препорачал дебитна, и да си уплаќате онолку колку што ви треба за нарачката плус едно 20-30 денари, мене ми земаа на двете нарачки по 8 денари плус, најверојатно тоа е процент за префрлување на парите, како и да е, ова е некоја минимална сума.

Пошто има бесплатна поштарина, ги праќаат по некоја пошта на која и треба за првата нарачка негде 30 дена, човекот кој ми кажа за странава рече дека колку повеќе нарачувате толку побрзо ги праќале. Ова ќе знам кога ќе ми стигнат нарачките :)Листа на онлајн продавници


сигурно праќаат до кај нас без дополнителни трошоци, пратките прилично споро стигнуваат, се случува да треба да чекате и до 30-50 дена за да ви пристигне пратката
Code: [Select]
http://www.dealextreme.com/
бараат онлајн сметка, paypal , имаат прилично ефтини работи, некои работи се поскапи отколку кај нас но има и многу ефтини работи (повеќе луѓе се имаат пожалено за квалитетот на производите)
Code: [Select]
http://www.goodluckbuy.com/
Имаат прилично голем асортиман на производи, немаат на сите производи бесплатна поштарина, со што цената на испорака би можела да биде висока
Code: [Select]
http://www.satistronics.com/
Слична страна на dealextreme, менито е од dealextreme, начинот на работа од Aliexpress, нема на се бесплатна поштарина
Code: [Select]
http://www.dhgate.com/
Производите им се со бесплатна поштарина,  за некои производи односот цена количина е многу подобар од останатите продавници.
Code: [Select]
http://www.suntekstore.com
Добра страница за нарачка на електронски компоненти, порачките стигнуваат за околу 8 дена, се плаќа некоја минимална сума за поштарина, имаат прилично ниски цени за производите кој ги нудат, некои од производите кој ги нудат на нивната ebay продавница се дури и со пониска цена.
Code: [Select]
http://www.taydaelectronics.com/
Продавница за продажба претежно на камери, има нај различни видови на камери, од фирми па се до некој no name кинески, цените варираат од тоа дали се но нејм или фирма, се наплаќа поштарина на производите
Code: [Select]
http://www.securitycamera2000.com
Една од прилично познатите продавници за електроника, цените и не им се баш најниски, наплаќаат по 5$ поштарина за производи до 29$
Code: [Select]
http://www.futurlec.com
Скоро иста со dealextreme, имаат бесплатна поштарина на производите
Code: [Select]
http://crazy-sell.com/
Доколку сте заинтересирани за нарачка на поголеми количини (5000+), ова е вашето решение, директен контакт со производителот, потребни ви се способности за преговарање, цените можат драстично да се намалат доколку умеете да преговарате. Внимавајте најчесто бараат да пратките се пратат преку некоја регистрирана брза пошта (ДХЛ, Федекс и слични), тие најчесто наплаќаат премногу големи поштарини (80$)
Code: [Select]
http://www.alibaba.com/
Доколку не сакате да контактирате со производителите на алибаба, а сакате нешто да купите што нудат тие, ја имате страницата од алибаба која е налик на ebay, само што има некој додатни функциии
Code: [Select]
http://www.aliexpress.com/
« Last Edit: 24.02.2012, Friday, 11:02:43 by Devil »
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Баш разгледував, има доста работи, ама има повеќето работи кои ги барав, ги нема :S.

Devil, ај ако можеш пиши што имаш нарачано, да видам дали е нешто ретко, како што барав и јас ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
не е ретко ама прилично ефтини беа за разлика од кај нас
нарачав 5 пинцети
Code: [Select]
http://www.dealextreme.com/p/precision-tweezers-3-piece-set-ts-12-ts-13-ts-14-3552

http://www.dealextreme.com/p/stainless-steel-precision-beak-tweezer-2-pack-9163
и нарачав штипки (крокодилки и испитни)
Code: [Select]
http://www.dealextreme.com/p/multimeter-testing-clamps-10-pack-small-6345

http://www.dealextreme.com/p/electrical-wire-testing-hooks-10-pack-8391

http://www.dealextreme.com/p/electrical-wire-testing-hooks-10-pack-7218
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Е, тие wire hooks и јас ги меркав на ибеј, ама ваму се дупло поевтини... :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Конкретно пинцетите, да, поевтини се одколку кај нас, ама јас и онака користам заболекарски пинцети, така да, овие не ми требаат. Заболекарските се поизджливи и поквалитетни, па и попрецизни од било кои наменети за електроника.

А ги има оние пинцетине за вадење на интегрирани кола од лежишта? Не знам како се викаат на англиски, ако знае некој нека пише ;D.

Крокодилките не се поевтини одколку кај нас, не знам колку се во Алфа, но во Loging има мноооогу поквалитетни од овие кои се продаваат на сајтов за 20 денари од штипка. А такви како што има на сајтов се 10 денари во BT, а 8 денари во Loging ;). Така да, не би земал крокодилки.

Испитните сонди, да, поевтини се, а и ги нема кај нас, или се многу скапи, барем оние што се со куки, како што си нарачал. Така да, за нив, да, би ми се исплатело, ама па не ги користам :S. Место нив користам крокодилки, така да, мене не ми требаат :S.

Види, јас би го користел ова, ама само ако не можам да најдам нешто во МК, а побарав некои работи кои ми требаа и ги нема :S. Ги има на ebay, ама ги нема тука :S. Еве, на пример, барав PCIExpress LPT & COM контролер, ама имаат или само LPT, или само COM, а ги немаат двете во едно, ниту пак се на PCIExpress туку се на обичен PCI.

Е сега баш нешто разгледав, за осцилоскопски сонди, многу се поевтини одколку кај нас, кај нас се по 600, 700, 800, 1000 денари, тука гледам по 5 евра се ;).

Ќе видиме, вака не изгледа премногу promising, ама со време, ако се рзработи, можно е да биде подобар ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
има и пинцети за интегралци ама за она четвртасти Q..нешто пакување
има и од тие вакумските пенкала за смд интегралци, на страва се 3-4$

има интересни работи разгледај убаво :)
« Last Edit: 20.01.2012, Friday, 14:23:07 by Devil »
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
има и пинцети за интегралци ама за она четвртасти Q..нешто пакување
има и од тие вакумските пенкала за смд интегралци, кој гоце тука ги рекламираше како многу скапи 10+ евра, а на страва се 3-4$

Епа дај линкови од тие, не знам како се викаат на Англиски ;D. Ај, за вакуумските пенкала знам, ама за овие другиве не знам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
еве
Code: [Select]
http://www.dealextreme.com/p/weitus-plcc-ic-extractor-tool-15065

http://www.dealextreme.com/p/weitus-stainless-steel-ic-extractor-for-electronics-diy-19855

http://www.dealextreme.com/p/lock-pick-for-vw-ic-card-909-17239
« Last Edit: 23.11.2012, Friday, 02:00:31 by GigaWatt »
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Хахахахаахахахах ;D ;D ;D... има и обивачи на брави, хахахахахахаха ;D ;D ;D.

Е сега, само уште ова да ми кажеш, каков тип на картици примаат, знам дека пиша дебитни, ама има дебитни и дебити ;D. Не се сите исти ;D. Од која банка зема ти дебитна и во кои девизи ја направи, во денари, во долари, евра?
« Last Edit: 14.12.2011, Wednesday, 21:49:05 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
денарска Visa Electron од шпаркасе :)
кога плаќаш го внесуваш бројот од картичката и таму ќе почекаш, зависи колку брзо ќе ја спроведат цела нарачка може одма да ти бидат подигнати парите може после 1 ден :)

мислам дека ќе работи со сите visa картички, само гледајте ставајте пари колку што кошта нештото да не биде после повеќе ми подигнаа, пошто тие префрлуваат да им се исплати во долари, па може да настане грешка при пресметка денар-долар и така :)

еве да видиш извештајот што ми стигна дека ми биле подигнати пари за пинцетите
инаку јас нив ги купив пошто во алфа ми рекоа имале некој, кога бев да видам 1 кошташе 100-200 денари, а тука 5 ги земам за 180 денари :)

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Епа ОК, ако не, дај да вадам дебитна и јас од Шпаркасе или било која друга банка ;).

Се плаќа нешто за вадење на дебитна или?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
не, доколку имаш веќе сметка во банката не би требало да ти бараат нешто
ама во некои банки па бараат редовни примања да имаш за да отвориш сметка :)

инаку има ардуино да си купите најефтиното е нано и кошта 17$
уното е 24$
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
не, доколку имаш веќе сметка во банката не би требало да ти бараат нешто
ама во некои банки па бараат редовни примања да имаш за да отвориш сметка :)

Тебе ти бараа да имаш редовни примања во Шпаркасе?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
не, кога отвораш сметка те прашва дали си вработен, јас му реков не сум
и толку, после бев само им барав картичка, пополнив еден форумулар, име презиме матичен и слично и после негде недела дена ми дадоа картичка, и на крај после бев пополнував формулар за да си отворам електронска сметка, за да можам да си ја гледам сметката на нет од дома, не можеш да правиш трансакции и слично, но можеш да добиеш извештај, кој уплатил кој подигнал и слично :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
А задолжително е да имам електронска сметка за да може да плаќам online или не?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."