Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 44824 times)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
не, мене тоа ми требаше за да кога уплаќам гледам да не ми се подигнат повеќе пари или слично, инаку не е морално по желба е, плус ништо не кошта :)
и имаш преглед на трансакции кој колку подигнал кој колку уплатил и слично :)

за да купуваш ти треба само картичка (Visa, MasterCard или слично) ништо повеќе (ок и пари на сметка да имаш)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
ОК, мислам дека имам доволно информации, јас примам пари, ама преку една друга трансакциона, е сега не знам дали може на неа да извадам дебитна ???. Ваљда можам, на Комерцијална банка е ;). Ако не може, је*ига, идам во Шпаркасе ;D.
« Last Edit: 17.03.2012, Saturday, 17:17:51 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
може да извадиш :)
од сите банки се вадат картички тоа не е проблем, проблем е доколку немаш редовни примања да отвориш сметка во банка доколку немаш, пошто не сите сакаат такви работи :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
денес ми стигна првата нарачка од dealextreme (ситгната е од порано, ама пошто поштата забушаваше нешто не рабтеше денес појдов и си ја зедов пратката)
поштарина не платив, немаше ни некој дополнителни трошоци...

ми стигнаа 5 пинцети, квалитетот е кинески ;D
од челик кој не рѓосува се, и се немагнетизирачки :)
не се нешто лоши, само една од ним има толку остар врв што 2 пати си го забодив во прст ;)
« Last Edit: 12.06.2012, Tuesday, 19:41:51 by Devil »
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Честито :) Вака одлично изгледаат
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Со среќа да си ги користиш... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Со среќа да си ги користиш ;).

Јас сеуште немам ништо нарачано, ама чекам да ми стигнат некои работи од ebay па да пробам од овде да нарачам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
фала поубави да си купите :)
сега чекам уште 2 нарачки имам од странава тоа крокодилките и испитните пипци и имам нарачано вакуум пенкало (за SMD интегралви), врист и едно комплетче со штрафцигерчиња, комплет од 3 ножа за кабли сечење/оголвање и пинцета за вадење на интегралци :)

ова последново комплетот од сите овие ме кошта 12$ што е прилично мала сума
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline ShAdOw

 • Глобален Модератор
 • Експерт
 • *****
 • Posts: 882
 • Gender: Male
 • shadow@elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Ааа одлични пинцети, со среќа да си ги користиш ;).
« Last Edit: 13.03.2012, Tuesday, 19:45:11 by ShAdOw »
Јас со моето знаење несебично помагам на другите на кои им е потребна помош. Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав помогни! Нема ништо лошо да ти се случи ако споделиш знаење со некој друг.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
фала шедоу

ако сакате нешто во големи количини да нарачате и имате големи вештини во ценкање
странава е за вас, јас се договорив да купам 10 LCD 2х16 за само 25$ плус 13 долари поштарина
а на некои места ми бара преку 80 за иста колочина :)
Code: [Select]
http://www.alibaba.com/
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Браво, 179 ден. е парче со се поштарина. Во Алфа и ГАЦ се по 370 денари!
Дај некој ако нарачува а е од Скопје да му дадам пари да ми нарача 2 за мене.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Само гледај да не ти стават царина на 10 парчиња, знаеш какви се нашите, ако видат повеќе на куп, одма царина пишуваат...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
му објаснав на кинезов да стави цена дека се тоа кошта од 20 до 25$
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Oва ми изгледа добро и евтино, има и ТВ приемник.
само 50 долари е :)Code: [Select]
http://www.dealextreme.com/p/c5-2-2-lcd-dual-sim-dual-network-standby-quadband-gsm-tv-cell-phone-w-fm-java-black-44739
Само овие како да не се марка или се марка која не се увезува кај нас?


исто и ова
1000mW 2.4GHz 802.11 b/g/n 150Mbps WiFi Wireless Network Adapter


Code: [Select]
http://www.dealextreme.com/p/20000n-1000mw-2-4ghz-802-11-b-g-n-150mbps-wifi-wireless-network-adapter-112072
2000mW 802.11g/b/n 150Mbps USB Wi-Fi Wireless Network Adapter w/ 16dBi Directional Antenna
Code: [Select]
http://www.dealextreme.com/p/300000n-2000mw-802-11g-b-n-150mbps-usb-wi-fi-wireless-network-adapter-w-16dbi-directional-antenna-71930
360000N 3800mW 802.11b/g/n 150Mbps USB 2.0 WiFi Wireless Network Adapter
Code: [Select]
http://www.dealextreme.com/p/360000n-3800mw-802-11b-g-150mbps-usb-2-0-wifi-wireless-network-adapter-90110
е сега ова ме премисли:

Code: [Select]
http://www.dealextreme.com/feedbacks/browseCustomerPhotos.dx/sku.90110~id.137856
« Last Edit: 07.01.2012, Saturday, 18:54:27 by DX-er »
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
тоа е копија на нокиа :)
не се марка кинески телефони се :) и е скапо, па ако го порачаш може да ти го царинат

околу антената, скоро за секој производ има слики од муштерии што купиле и како се задоволни од тоа што го купиле
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!