Страници: 1 ... 32 33 [34] 35   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Прочитана 35019 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #495 пратена : 02 Декември 2016, 17:19:51 »

Зависи што купиваш,според мене тоа што го пишав е најнискиот критериум... Сигурно нема да се репнам 500 европски кај некој со 10 салес...Али за 5-10усд и не е така критично, секако ако за 60 еаботни денови не ти стигне робата ќе ти ги вратат парите....
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #496 пратена : 03 Декември 2016, 00:54:21 »

...секако ако за 60 еаботни денови не ти стигне робата ќе ти ги вратат парите....

По 60 дена не можеш да подигнеш dispute... продавачите го знаат ова и често знаат да го искористат против купувачите... и не се 60 работни денови, туку 60 денови (продавачите често знаат да ја шират оваа дезинформација, 60 работни денови, што не е точно, по 60 денови не можеш да подигнеш dispute). Затоа, сигурно си е сигурно, провери кои му се на продавачот refund policies пред да го купиш производот (најчесто стојат на крајот од страната на item-от кој го продава, најчесто е направено како табела, на пример "US --> 30 days, Eastern Europe --> 45 days" итн.).

Јас, во принцип, ако не ми стигне за еден месец, му пишувам на продавачот, можеби ќе почекам уште, можеби и не, но ако не стигне за 45 дена, си ги барам парите. Па ако стигне подоцна, по два месеци или нешто повеќе и ако се е во ред (производот не е проблематичен и не мора да го преправам за да проработи), му плаќам пак.

А 500 евра, немам намера да фрлам на ebay... особено не на Кинези Зеленко.
« Последна промена: 03 Декември 2016, 00:59:59 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #497 пратена : 03 Декември 2016, 10:36:10 »

Цитирано
А 500 евра, немам намера да фрлам на ebay... особено не на Кинези Зеленко.
Така излишен е воопшто таков муабет  Зеленко
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #498 пратена : 04 Декември 2016, 01:51:16 »

Точно, треба да се внимава на условите и полисите. Дури и леб кога купуваш(да не ти дадат вчерашен)  Јазик
Сочувана
gocebabe
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 103


« Одговор #499 пратена : 05 Декември 2016, 10:23:26 »

Зошто не можам да направам нарачка од алиекспрес да не има некој некоја иформација?
Сочувана
Atanas
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 486« Одговор #500 пратена : 05 Декември 2016, 19:06:43 »

Што е проблемот? Нешто ти се појавува/пишува? Објасни подетално...
Сочувана
gocebabe
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 103


« Одговор #501 пратена : 05 Декември 2016, 21:46:21 »

Dear Customer, we regret to inform you that due to business adjustments, the Alipay balance service will be terminated from January 1, 2017 (PDT). Please use up your remaining balance as soon as possible. Click here to find more details:
Код:
http://sale.aliexpress.com/4AUiFoEAkV.htm
Ова го пишува и не можам да внесам ни име ни презиме од картичката.


Админ: кодирај линкови во иднина!
« Последна промена: 05 Декември 2016, 22:55:04 од DX-er » Сочувана
Nikol4e
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 41


« Одговор #502 пратена : 17 Февруари 2017, 11:59:29 »

Од која страна нарачувате транзистори.Барам тда7294в.
Сочувана
Devil
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 6573


admin[@]elektronika-mk.net


WWW
« Одговор #503 пратена : 17 Февруари 2017, 13:19:05 »

Код:
https://www.taydaelectronics.com/

Јас ситна електроника си нарачувам од тука
Сочувана

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #504 пратена : 17 Февруари 2017, 18:27:39 »

Добра страна и јас од таму сум нарачувал никогаш не ме излажале  Ладен Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Zan
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 756« Одговор #505 пратена : 14 Јуни 2017, 19:17:48 »

Ете, гледаш како се станува уметник Шмекерко Cheesy.

Ама оваа ептен no name Зеленко. Ја нарачуваш бланк и печатиш "GigaTool" Зеленко... и стануваш Gembird во светот на гравирки Зеленко.
Нарачав no-name, а ми стигна brand-name  ЗеленкоЦената беше 23,5 долари.
Функционална е, не е ексцентрична, не тресе и тивко работи.
Сочувана

Жан
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2709« Одговор #506 пратена : 14 Јуни 2017, 22:51:45 »

Линк може? Смешко
Сочувана
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #507 пратена : 14 Јуни 2017, 23:14:01 »

Леле Жан ама ме израдува леле како за мене се израдував стварно еј навистина.Сега ми даде мотивација да работам со здравје да си ја користиш другар да те тера Ладен Cheesy
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #508 пратена : 15 Јуни 2017, 00:40:41 »

Нарачав no-name, а ми стигна brand-name  Зеленко

А, да, и мене... само мојата изгледа е под лиценца правена, Deimei Зеленко Зеленко Зеленко.

Бомбона е, со среќа да ја користиш Шмекерко. И мојата е иста... буквално, освен што е Deimei Зеленко.

Многу издржлива е и стабилна (не тресе воопшто, оригинал Dremel 300 тресе у ПМ во споредба со оваа), издржува оптоварување (читај „терање во место“ ако заглави бургија Зеленко) до бесвест.

Мојата има само една мана, се надевам нема да ја има твојата, многу загрева кај лагерот на местото на кое ја држиш :S. Или не е наменет тој лагер за толкав голем број на вртежи или е малку пролупан... кога ја отворив прв пат, не ми изгледаше како да е пролупан, така да, изгледа ќе да е првото Шмекерко.

Само смени и кабел. Мојата беше со US plug (и културно, ми дале и адаптерче за наш класичен штекер Зеленко), а освен тоа кабелот корнеше на Кина Зеленко. Не можев да дишам кога бев покрај неа Зеленко. И ставив подолг, од телевизор некој мислам дека беше и тера, фуче Шмекерко Зеленко.
« Последна промена: 15 Јуни 2017, 00:45:36 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Zan
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 756« Одговор #509 пратена : 15 Јуни 2017, 13:05:01 »

Линк може? Смешко
Го нема веќе тој линк јас од кадешто порачав, но ова е од истиот продавач.
Код:
http://www.ebay.com/itm/Electric-Dremel-MultiPro-230V-110V-Grinder-Rotary-Variable-Speed-Mini-Drill-Tool-/322383954440?hash=item4b0f94c208:g:KYYAAOSwA3dYcmhv

nsu фала, да си купиш поубава Смешко


Фала GigaWatt Смешко
Кратко ја пробав, не знам колку ќе грее, времето ќе покаже. Инаку, не ми личи дека прави 37000 вртежи во минута, треба да проверам.
Кабелот за струја е со европски конектор, многу е мек и флексибилен, нема потреба да го менувам.
Мириса по малку незгодно, но се надевам дека ќе се излуфтира Смешко

На пакетчето немаше ставено цена. Пишуваше дека е подарок, па на царина го отвориле да проверат. Морав да платам 110 денари на поштарот, демек за царина.
Сочувана

Жан
Страници: 1 ... 32 33 [34] 35   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: