Страници: 1 ... 32 33 [34]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Прочитана 32268 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2619« Одговор #495 пратена : 02 Декември 2016, 17:19:51 »

Зависи што купиваш,според мене тоа што го пишав е најнискиот критериум... Сигурно нема да се репнам 500 европски кај некој со 10 салес...Али за 5-10усд и не е така критично, секако ако за 60 еаботни денови не ти стигне робата ќе ти ги вратат парите....
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12361« Одговор #496 пратена : 03 Декември 2016, 00:54:21 »

...секако ако за 60 еаботни денови не ти стигне робата ќе ти ги вратат парите....

По 60 дена не можеш да подигнеш dispute... продавачите го знаат ова и често знаат да го искористат против купувачите... и не се 60 работни денови, туку 60 денови (продавачите често знаат да ја шират оваа дезинформација, 60 работни денови, што не е точно, по 60 денови не можеш да подигнеш dispute). Затоа, сигурно си е сигурно, провери кои му се на продавачот refund policies пред да го купиш производот (најчесто стојат на крајот од страната на item-от кој го продава, најчесто е направено како табела, на пример "US --> 30 days, Eastern Europe --> 45 days" итн.).

Јас, во принцип, ако не ми стигне за еден месец, му пишувам на продавачот, можеби ќе почекам уште, можеби и не, но ако не стигне за 45 дена, си ги барам парите. Па ако стигне подоцна, по два месеци или нешто повеќе и ако се е во ред (производот не е проблематичен и не мора да го преправам за да проработи), му плаќам пак.

А 500 евра, немам намера да фрлам на ebay... особено не на Кинези Зеленко.
« Последна промена: 03 Декември 2016, 00:59:59 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1098


« Одговор #497 пратена : 03 Декември 2016, 10:36:10 »

Цитирано
А 500 евра, немам намера да фрлам на ebay... особено не на Кинези Зеленко.
Така излишен е воопшто таков муабет  Зеленко
Сочувана

Talk Hard Steal The Air
bicikle
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 2619« Одговор #498 пратена : 04 Декември 2016, 01:51:16 »

Точно, треба да се внимава на условите и полисите. Дури и леб кога купуваш(да не ти дадат вчерашен)  Јазик
Сочувана
gocebabe
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 103


« Одговор #499 пратена : 05 Декември 2016, 10:23:26 »

Зошто не можам да направам нарачка од алиекспрес да не има некој некоја иформација?
Сочувана
Atanas
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 466« Одговор #500 пратена : 05 Декември 2016, 19:06:43 »

Што е проблемот? Нешто ти се појавува/пишува? Објасни подетално...
Сочувана
gocebabe
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 103


« Одговор #501 пратена : 05 Декември 2016, 21:46:21 »

Dear Customer, we regret to inform you that due to business adjustments, the Alipay balance service will be terminated from January 1, 2017 (PDT). Please use up your remaining balance as soon as possible. Click here to find more details:
Код:
http://sale.aliexpress.com/4AUiFoEAkV.htm
Ова го пишува и не можам да внесам ни име ни презиме од картичката.


Админ: кодирај линкови во иднина!
« Последна промена: 05 Декември 2016, 22:55:04 од DX-er » Сочувана
Nikol4e
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 40


« Одговор #502 пратена : 17 Февруари 2017, 11:59:29 »

Од која страна нарачувате транзистори.Барам тда7294в.
Сочувана
Devil
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 6561


admin[@]elektronika-mk.net


WWW
« Одговор #503 пратена : 17 Февруари 2017, 13:19:05 »

Код:
https://www.taydaelectronics.com/

Јас ситна електроника си нарачувам од тука
Сочувана

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1098


« Одговор #504 пратена : 17 Февруари 2017, 18:27:39 »

Добра страна и јас од таму сум нарачувал никогаш не ме излажале  Ладен Ладен
Сочувана

Talk Hard Steal The Air
Страници: 1 ... 32 33 [34]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: