Страници: 1 ... 33 34 [35]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Прочитана 35787 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
krema
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 116



« Одговор #510 пратена : 15 Јуни 2017, 13:08:10 »

110 денари си платил за тоа што го отвориле и затвориле пакетот (царинска проверка).
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #511 пратена : 15 Јуни 2017, 17:06:13 »

Кабелот за струја е со европски конектор, многу е мек и флексибилен, нема потреба да го менувам.
Мириса по малку незгодно, но се надевам дека ќе се излуфтира Смешко

И јас така мислев Превртување со очи Зеленко. По една недела гушење, ајт, мењај кабел Зеленко. И онака малку краток ми беше, овој што го ставив, ехеееее, си има фазла Шмекерко.

На пакетчето немаше ставено цена. Пишуваше дека е подарок, па на царина го отвориле да проверат. Морав да платам 110 денари на поштарот, демек за царина.

Тоа ти е Превртување со очи. Им плаќам што провериле Превртување со очи. Колку што знам, за тоа плаќаме даноци, ДДВ итн., за да се одвојат пари за нив, ама ајде Превртување со очи.

Види, можеби и вредни. Реално гледано, волку мала, освен ако не е brand name (кај нас тоа значи само Dremel), нема да најдеш. Има поголеми и помоќни, ама реално гледано, волку мала нема кај нас. Сум барал и затоа на крај нарачав Шмекерко. Јас мислев дека е колку Dremel 300, ама не, уште помала е Шмекерко Смешко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #512 пратена : 15 Јуни 2017, 22:18:23 »

Не не не Гига со законска регулатива и прошишано е многу одамна дека ако се сомневаат во нешто мораат да го отворат и пак да го спакуваат а ти по ценовникот да им платиш 110 денари нивно суверено право е никој не им го земал никогаш.И пред 15 20 години било вака незнаеше за ова и постарите велат ако сакааат да проверат ќе проверат посебно ако е поклон да видат како нешто да не промашат.И ќе си платиш 110че Ладен Ладен Зеленко Зеленко Ладен Ладен
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #513 пратена : 15 Јуни 2017, 23:19:58 »

А ни плаќаат кога ни снемуваат пратки Превртување со очи?
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #514 пратена : 16 Јуни 2017, 13:32:41 »

Е да они си се заштитени од дамнина ако отвараат ќе им платиш е сега ти не си важен.Така е работава  Превртување со очи
« Последна промена: 16 Јуни 2017, 13:37:15 од nsu » Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
Hahahaha
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 671


« Одговор #515 пратена : 07 Јули 2017, 17:06:55 »

Незнам дали тука е местото, но ако не е тука нека ја премести некој од модераторите, моментално сум на неколку месечна работа во Германија, има една продавничка тука и во неа ламинатори А3 формат, мислев доколку некој е заинтересиран и сака можам да му купам ламинатор, се работи за моделот на сликата, можам да понесам неколку бидејќи за назад ќе се враќам со кола, цената му е 39,99 евра Cheesy со него следуваат еден куп фолии за пластифицирање, кој е заинтересиран може слободно да ме контактира. Во кратко спецификации за ламинаторот:
- топло ламинирање
- ладно ламинирање
- моќност 400W

p.s. има и а4 формат ламинатори, ама незнам по која причина тие се поскапи.
Сочувана
LordZi
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 3201


I'm gonna live forever or die trying...


WWW
« Одговор #516 пратена : 26 Август 2017, 23:06:24 »

Нарачувал некој од Farnell/Element14 во последно време...?
На еден српски форум се пофалија дека нарачките им стигаат за еден или два дена, без никаква поштарина, па мe интересира дали ова важи и за МКД...
Сочувана

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio
Atanas
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 488



« Одговор #517 пратена : 27 Август 2017, 18:10:01 »

Од Element14, доколку некој има порачувано и мене ме интересира нека пише. Сакам raspberry да си порачам.  Зеленко
Сочувана
Страници: 1 ... 33 34 [35]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: