Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 44886 times)

Offline krema

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 202
 • Gender: Male
110 денари си платил за тоа што го отвориле и затвориле пакетот (царинска проверка).

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Кабелот за струја е со европски конектор, многу е мек и флексибилен, нема потреба да го менувам.
Мириса по малку незгодно, но се надевам дека ќе се излуфтира :)

И јас така мислев ::) ;D. По една недела гушење, ајт, мењај кабел ;D. И онака малку краток ми беше, овој што го ставив, ехеееее, си има фазла ;).

На пакетчето немаше ставено цена. Пишуваше дека е подарок, па на царина го отвориле да проверат. Морав да платам 110 денари на поштарот, демек за царина.

Тоа ти е ::). Им плаќам што провериле ::). Колку што знам, за тоа плаќаме даноци, ДДВ итн., за да се одвојат пари за нив, ама ајде ::).

Види, можеби и вредни. Реално гледано, волку мала, освен ако не е brand name (кај нас тоа значи само Dremel), нема да најдеш. Има поголеми и помоќни, ама реално гледано, волку мала нема кај нас. Сум барал и затоа на крај нарачав ;). Јас мислев дека е колку Dremel 300, ама не, уште помала е ;) :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Не не не Гига со законска регулатива и прошишано е многу одамна дека ако се сомневаат во нешто мораат да го отворат и пак да го спакуваат а ти по ценовникот да им платиш 110 денари нивно суверено право е никој не им го земал никогаш.И пред 15 20 години било вака незнаеше за ова и постарите велат ако сакааат да проверат ќе проверат посебно ако е поклон да видат како нешто да не промашат.И ќе си платиш 110че 8) 8) ;D ;D 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
А ни плаќаат кога ни снемуваат пратки ::)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Е да они си се заштитени од дамнина ако отвараат ќе им платиш е сега ти не си важен.Така е работава  ::)
« Last Edit: 16.06.2017, Friday, 14:37:15 by nsu »
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Нарачувал некој од Farnell/Element14 во последно време...?
На еден српски форум се пофалија дека нарачките им стигаат за еден или два дена, без никаква поштарина, па мe интересира дали ова важи и за МКД...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Од Element14, доколку некој има порачувано и мене ме интересира нека пише. Сакам raspberry да си порачам.  ;D

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #517 on: 26.03.2018, Monday, 17:05:22 »
Гледам фабрички продаваат по 500 денари, а овде нема ниту 1 евро материјал.

Има и на ebay за 2 до 3 долари... со LCD, детектира дрво, железо или водови под напон, има auto calibrate, во кутија си е, auto power off, дрн дрн јариња... ни евро не трошам ако можам ова да го нарачам за таа сума ;D. Јас два си нарачав. Да бидам искрен, добри се, малку треба да се навикнеш како функционираат, ама потоа лесно е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 202
 • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #518 on: 26.03.2018, Monday, 17:20:28 »
@GigaWatt
Може и некој линк од ebay да ставиш чисто како репер.
tnx

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #519 on: 26.03.2018, Monday, 22:44:36 »
Дечки а какво е вашето искуство деловите од Element14 или евентуално Фарнел (ако некој порачал од тамо), мислам дали се оригинални и квалитетни или се некој со лош квалитет /фалшливи / рефус ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #520 on: 27.03.2018, Tuesday, 01:11:27 »
@krema: Јас изгледа малку сум претерал ;D. Не дека сум претерал премногу, ама оние кои јас ги нарачав беа 4.27 USD едно (сега баш проверив), а сега... не знам што се има случено во меѓувреме, некаде пред нова година ги нарачав, стигнаа пред околу месец или два, не ми текнува, ама од тогаш, до сега, цените имаат рипнато повеќе од дупло :o.

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/222705784816
Не знам ???, не ми е јасно што се има случено во меѓувреме, ама ова беше најевтиниот wall scanner со LCD кој успеав да го најдам. Не знам што да кажам... screen shot да направам ако не ми верувате :D, 8.54 USD платив за двата :D.

Дечки а какво е вашето искуство деловите од Element14 или евентуално Фарнел (ако некој порачал од тамо), мислам дали се оригинални и квалитетни или се некој со лош квалитет /фалшливи / рефус ?

Јас колку што имам читано, различни се искуствата. Не значи дека ако нарачаш од brand name продавница дека ќе добиеш оригинал компоненти. Од моето досегашно искуство, прилино задоволен сум од квалитетот на компонентите кои ги имам нарачано од Кина преку ebay. Не сум нарачувал од друго место, така да, не можам да споредам, ама немам намера да нарачувам од Farnell кога барем дупло поевтини ќе ги начекам на ebay. А за времето на чекање... не ми се брза, ништо не е толку итно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #521 on: 27.03.2018, Tuesday, 01:20:55 »
Попуст новогодишен може имало. Небитно и 12$ не се премногу за уредов.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #522 on: 27.03.2018, Tuesday, 01:27:17 »
Можеби... не знам ???... не ми е јасно, ама тогаш беа џабе, затоа и ги нарачав ;). И вака не се прескапи, ама можеби само еден ќе земев.

Околу тоа дали е добар, веќе пишав, супер си работи, само треба малку да се навикнеш на принципот на работа, бидејќи првото мерење всушност и не е мерење туку е калибрација, така да, по калибрацијата почнува мерењето ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 202
 • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #523 on: 27.03.2018, Tuesday, 17:04:23 »
Добро е и вака, барем имаме репер што да бараме и евентуално да начекаме некој попуст, не мора веднаш да се зима ако не е зорт.
tnx :)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #524 on: 21.04.2018, Saturday, 06:18:32 »
Еве една од работите што ги имам нарачано последните 4, 5 месеци ;).

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/172535728506


Јас кога ги нарачав беа без торбичка. Ама еве, Кинезиве знаат да ја зачинат зделката ;D.

Само за споредба, кај нас онаа средната конусна бургија е 500 денари една. Овде добивате три за тие пари. Јас си купив два комплета, еден за дома и еден за на терен ;).

Многу корисни се, многу издржливи се. Јаде железо како путер ;)... па сега видете што прави на се останато ;). Не се за челик и двојно или тројно калено железо (малку оштетив една од нив пробувајќи да избушам 5mm двојно калено железо), ама се останато, нема проблем. Се буши на мала брзина. Препорачливо е да се користи шрафилица, но може и обична бормашина со контрола за брзина ;). Исто така, препорачливо е да се додава масло при бушењето ;).
« Last Edit: 21.04.2018, Saturday, 06:21:49 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."