Author Topic: LED новогодишна елка  (Read 3597 times)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: LED новогодишна елка
« Reply #15 on: 22.12.2016, Thursday, 15:47:34 »
Додадена е во првиот пост оригиналната  ел. и монтажна шема, како и PDF фајл од плочката.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline najdo

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 407
 • Gender: Male
Одг: LED новогодишна елка
« Reply #16 on: 22.12.2016, Thursday, 15:58:15 »
Фала многу, еве шемата во Sprint нацртана, ја нацртав пред да ги поставиш фајловите, на некој ако не му е мака нека ја провери за некоја грешка ако има.
« Last Edit: 22.12.2016, Thursday, 16:51:01 by najdo »

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: LED новогодишна елка
« Reply #17 on: 22.12.2016, Thursday, 16:46:58 »
Може да ги зголемиш падовите за батеријата, за да може директно да се залемат контактите...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline najdo

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 407
 • Gender: Male
Одг: LED новогодишна елка
« Reply #18 on: 22.12.2016, Thursday, 16:54:42 »
Ја препрајв шемата имаше недоцртан вод. Иначе само една сина светло сјајна искористе, и за батеријата лежиштето купено така е, или го имаш извадено од оние со жички шо се црните ?
« Last Edit: 22.12.2016, Thursday, 16:56:51 by najdo »

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: LED новогодишна елка
« Reply #19 on: 22.12.2016, Thursday, 17:36:42 »
Јас ги вадев конекторите од стари потрошени 9V батерии, иако не се скапи и да ги купиш.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline najdo

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 407
 • Gender: Male
Одг: LED новогодишна елка
« Reply #20 on: 24.12.2016, Saturday, 23:33:54 »
Еве уште еднаш. Имав згрешено вод и допонително поставив DIP прекидаче.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: LED новогодишна елка
« Reply #21 on: 25.12.2016, Sunday, 09:59:52 »
ОК, можеш само уште и да досредиш некои водови што се преблиску едни до други, да ги оддалечиш малце, кај што има можност...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline najdo

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 407
 • Gender: Male
Одг: LED новогодишна елка
« Reply #22 on: 25.12.2016, Sunday, 13:08:38 »
Еве уште еднаш од спринт, исто и предната страна од елката.
« Last Edit: 25.12.2016, Sunday, 13:20:31 by najdo »

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: LED новогодишна елка
« Reply #23 on: 25.12.2016, Sunday, 20:42:59 »
Еве јас пред некое време што цртав елка за клиент, има неколку ргб лед диоди и една црвена во ѕвездата, од задна страна сместен е држач за 2 3V батерии и ардуино како контролер (интегрирано е ардуиното на самата плоча)

Можеби ќе ви користи ако сеуште правите елкички како пример сликата.

« Last Edit: 25.12.2016, Sunday, 20:46:30 by Devil »
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline najdo

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 407
 • Gender: Male
Одг: LED новогодишна елка
« Reply #24 on: 27.12.2016, Tuesday, 15:06:01 »
Ја направив плочката ама не ми работи како шо треба. Ко ке пуштам да свети ке светни одредена секвенција на диоди и само си светат тие истите. Ако го исклучам и уклучам пак, друга секвенца свети и пак исто само тие светат. До шо да е работата ?

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: LED новогодишна елка
« Reply #25 on: 27.12.2016, Tuesday, 15:17:12 »
Види дали се имаш поврзано и залемено како што треба или сликни ја плочката каде што убаво се гледаат водовите па да видиме што може да е проблемот. Ако се е во ред, тогаш пробај со друг таков IC.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline najdo

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 407
 • Gender: Male
Одг: LED новогодишна елка
« Reply #26 on: 27.12.2016, Tuesday, 18:16:22 »
Сменав интегрално проработе.