Author Topic: Волтметар со ICL7107  (Read 27516 times)

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Волтметар со ICL7107
« on: 19.03.2010, Friday, 18:01:14 »
Интересен проект кој го изработив за моето напојување, мери од 0 па се до 200V, мене ми е потребно до кај 30V пошто толку ќе дава напојувањето ( ќе го има како проект на форумот)
исто така ќе биде модифициран малку со шемата ( ја има на форум ) со која се мери и напон и струја
За шема, јас правев од дата шитот така да кој сака да го прави ќе си погледни таму  ;) а може да ја погледне и оваа шема од electronics-diy:Kако извор на негативен напон од -5V користам инвертор со ICL7660  ;D

еве и некоја слика како изгледа, а подоцна ќе ставам и при работа
 
« Last Edit: 28.08.2012, Tuesday, 23:33:43 by GigaWatt »
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Aleks

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 269
 • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #1 on: 19.03.2010, Friday, 18:10:45 »
Мислам дека ќе мери до 1999 волти. Истиов проект го има на electronics-lab.com и јас планирам да го правам .)
I reject your reality and substitute my own.

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #2 on: 19.03.2010, Friday, 18:21:31 »
зависи од еден отпорнк на влез кој се користи како напонски делител
инаку да можед а се направи до толку да мери
може 200mV, 2V, 20V, 200V, 2000V така е бар нагласено
ама мене не ми беа сигурни тие шеми па си правев од дата шитот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #3 on: 19.03.2010, Friday, 18:56:56 »
Мал совет (ова сум го правел со 200mV верзијата) - ако го користиш за мерење струја, немој да се мачиш да пресметуваш и правиш шантови, туку земи околу 30-на cm жица 0,75mm (телефонска, плаво-бела), можеш да ја стуткаш во топче и да ја ставиш директно на излезниот конектор (јас така правам 8)) и со тримерот само намести го да покажува точно.
« Last Edit: 19.03.2010, Friday, 19:00:18 by LordZi »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #4 on: 19.03.2010, Friday, 19:00:35 »
хехе
не бе ќе си направам јас со дупла намена
поинтересно е ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #5 on: 19.03.2010, Friday, 20:12:48 »
ако не е тајна колку пари те фати се??? :-*
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #6 on: 19.03.2010, Friday, 20:14:46 »
негде околу 300 денари може и помалку не сум сигурен од порано ми се купени деловите ама сега имав време да го направам ( не за нешто ми требаше инаку ќе си стоеше уште долго така растурен )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #7 on: 19.03.2010, Friday, 20:17:10 »
аааах таа мрза...ке има ли некој доволно надарен да смисли некоја шема за да не не тепа толку мрзата????  :-*  ::) :o ;D :D ;) :).....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Georgi

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 353
 • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #8 on: 19.03.2010, Friday, 21:12:56 »
И јас планирам да го правам, ова е истото?
Code: [Select]
http://electronics-lab.com/projects/test/001/index.html

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #9 on: 19.03.2010, Friday, 21:35:07 »
истото е само мислам дека имаше некоја грешка на шемата
ама не сум сигурен имаше една шема кружеше со грешки по нетов спореди со дата шитот дали ти е така поврзувањето
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 353
 • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #10 on: 19.03.2010, Friday, 21:59:25 »
Абе барав по datasheet ама не најдов слична шема... Дали нацрта ти шема кога ја правеше? ???

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #11 on: 19.03.2010, Friday, 23:06:20 »
абе во дата шитото има на страна 4 ( бар кај мене ) две шеми една е за ICL7106 a другата е за ICL7107
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Gestak

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 240
 • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #12 on: 31.03.2010, Wednesday, 10:27:38 »
Ако сакаш и ако ја имаш цртано во спринт лајон во нешто ке може да ја прикачиш оти и јас сакам да го правам,а гледа има и други заинтересирани за проектов. ;D

Offline Gestak

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 240
 • Gender: Male
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #13 on: 08.04.2010, Thursday, 22:05:17 »
Не ни кажа сега за проектов дали имаш цртана шема.

Offline MAKEDONIA

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1257
 • Gender: Male
 • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Волтметар со ICL7107
« Reply #14 on: 09.04.2010, Friday, 15:03:26 »
kolku e vnatresnata otpornost na voltmetarot i tocnosta