Author Topic: Општи прашања поврзани со трансформатори и различни типови на напојувања  (Read 29798 times)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
тоа служи за тоа од што е извадено, претпоставувам телевизор, ова е некое трафо од напојувачката секција, ако го премоташ можеби ќе може да го користиш во некое импулсно напојување
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
исто е со сијалица и без сијалица, вади 92.2в.
Уште една проба- на местото каде ја беше закачил сијалицата, сега измери го отпорот во Ω и напиши колкав е?
ПС-Трансформаторот не е вклучен на 230V
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
 • Gender: Male
Таму дава 2 оми
Фала за помошта на сите.
Не вреди да се губи повеке време по него.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Секогаш може да се премота... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
 • Gender: Male
Кога ке имам повеке време може да се учам на него, како се мота трансформатор
 :) :)
Сепак се ВРТИ !!!

Offline ZareBt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 441
 • Gender: Male
Како одат цените на трансформатори од 50 вати, примар 220в, секундар:1,3,6,7,11,14,20,35 итн.
И трафо 100 вати, примар 220в, секундар, 1.7;6,7;25;45;220 итн.
Прашвам за половни трафоа
Фала на информацијата
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Aj јас да прашам нешто за трансформаториве,просто,а ме буни ;D.Пример имам трансформатор 500W 50V,значи 10А,е сега после грецот нели напонот ќе се подигне и ќе биде 50*1,41=70,5,еве 70 ќе земеме.Е сега струјата колкава ќе биде после грецовиот спој,дали иста ќе биде како и пред него или ќе се намали?Дали ќе биде 10А или пак 500/70=~7А?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Струјата ќе биде 10А, односно колку што пишува на трафото, а иначе тој напон од 70V ќе биде во празен од, при оптеретување ќе падне.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
кога мериш со унимер го мериш тоа RMS, тоа *1,414 (корен од 2) ти е приближна вредност на максималниот напон, peak voltage на сликата...

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ShAdOw

 • Глобален Модератор
 • Експерт
 • *****
 • Posts: 882
 • Gender: Male
 • shadow@elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Јас со моето знаење несебично помагам на другите на кои им е потребна помош. Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав помогни! Нема ништо лошо да ти се случи ако споделиш знаење со некој друг.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
инглишот му е многу добар :) а и тоа со 42/ површината на јадрото не  сум го знаел...иначе добро видено :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Јас никаде не видов пресметки за дебелината на жицата за примарот и секундарот ???, или да не пропуштив нешто во видеово ???.

ПС: Стварно многу добро шпреха инглиш, едвај го разбрав ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Јас никаде не видов пресметки за дебелината на жицата за примарот и секундарот ???, или да не пропуштив нешто во видеово ???.

ПС: Стварно многу добро шпреха инглиш, едвај го разбрав ;D.


e da, toa fali...ne primetiv deka toa go nema...

od tel sum
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
e da, toa fali...ne primetiv deka toa go nema...

Па тоа е најбитниот дел, особено за примарот, можеби на мрежен напон од 115V нема да има големи проблеми и со подебела жица, но на 230V и те како може да се јават проблеми.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 315
 • Gender: Male
Едно прашање до поискусните:Дали ги има сите овие материјали кај нас да се купат за да се изгради таков трансформатор  ???
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат