Author Topic: Замени и еквиваленти на електронски компоненти  (Read 24346 times)

Offline Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Наслов: Со кој друг транзистор го заменувате 2SK3528 01R

Како во насловот, со кој друг транзистор го заменувате 2SK3528 01R, или дали знаете каде може  да се најде во Македонија ?


Code: [Select]
http://datasheet.octopart.com/2SK3528-01R-Fuji-Semiconductor-datasheet-9688472.pdf
« Last Edit: 11.04.2012, Wednesday, 22:21:24 by GigaWatt »
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline borisq10

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 206
 • Gender: Male
од што е овој транзистор?

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Според даташитот се работи за Power MOSFET за 600V, 17A, 0,29ома, би можело да го менува било кој мосфет со исти или подобри карактеристики.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline triology

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 162
за да не отварам нова тема ке прашам тука...дали може BC184C во негова замена да се искористи BC549C?Или па знаете некоја друга подобра замена во овој случај?

Offline Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
од што е овој транзистор?

LCD TECNO TREND
MODEL LCD3200
Мрежни степен (Power board).
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Тука можете да пишувате за замените и еквиваленциите на различните електронски компоненти ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Извадов едно реле од еден засилувач, затоа што мислам дека прави проблем па ми треба некоја информација за да го набавам ново.. еве за што се работи:-На него од горе пишува следното:
MATSUSHITA
606 18
AJD4909

-Од долната страна:-Има 6 нозе, тоа портокаловото личи на тлеалка ама не сум сигурен што е.. пишува дека е ппроизведено во Јапонија, има некои ознаки NC, COM, NO.. и има и број од 1 до 8 по пин ама 2 нема фабрички.. како на сликата на средина на релето.
Паа кажете вие сеа нешто  ;D

Offline ZareBt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 441
 • Gender: Male
Првите 2 изводи ти се за напојување. Следните ти се NC=normal close contact, додека NO=normal open contact. Толку јас знам во врска со ова  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Вакво слично мислам дека имам извадено од црт монитор.Види ако можеш најди некоја плочка од монитор...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Абе сакам да го купам не за во играчка сепак ;D за во засилувач је па сеа :) инаку од тоа ознаките ништо не разбрав
MATSUSHITA
606 18
AJD4909 дрн дрн дрн.. ;D

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Епа види прати им слика во логинг и алфа,види дали го имаат.Тоа ако е од засилувач битребало да има позлатени контакти,а такво што ќе најдеш по продавнициве топки ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Провери дали има online сервисна шема од засилувачот. Ако има, симни ја, во неа би требало да пишува какво реле е (работен напон на намотката и максимална струја и напон кои може да ги издржат контактите).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
А од што секција е извадено??? ако е од коло за мек старт можеш на местото од калемот да измериш напон па така да бараш реле со два нормално отворени контакти. и тоа жолтото е дааалеку од тлеалка, лепак е за електромагнетот, а тие два пинови што ги нема уште од фабрика не се ставени за да се амали на цена  за релето
« Last Edit: 18.04.2012, Wednesday, 21:43:26 by Bojan »
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Го ивадив од секцијата *ПРОТЕКТОР* мерев и до него идат 21.4 (V), го пробував на батерии 2x 9 (V) ама не беа нешто полни, имаше некаде 15 (V) и релето штрака внатре ама нерам со инструмент на никој од пиновите не се *спојува* кога е под напон. А при напон од околу 15 (V), кога релето е вклучено напонот паѓа до околу 14 (V).

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
На 15V може да нема доволно сила да ги привлече контактите до крај, пробај го на 24V па мери.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio