Author Topic: Мерач на кондензатори со широк опсег  (Read 3203 times)

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Шемата е од списанието Електор 2/2003, поразличен е од другите мерачи бидејќи има многу голем опсег на мерење - од 1pF па се до неколку фаради, јас го пробав скоро до 1 фарад, го измери без проблем. Иначе според шемата треба да се стави PIC16F84-20/P кој е за 20MHz, ама јас ставив обичен 16F84A и работи и со него без проблеми.
Текстот и хекса-фајлот се дадени во атачментот.Внатрешноста


Неколку големи електролити врзани заедно со заеднички капацитет од скоро 0,9 фаради
Иначе сите електролити над 10.000uF четири пати ги полни и празни за да ги измери, така што требаше цел саат за пред да ја испише измерената вредност ;)

« Last Edit: 14.04.2018, Saturday, 19:39:31 by LordZi »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Мерач на кондензатори со широк опсег
« Reply #1 on: 22.04.2012, Sunday, 19:07:36 »
Убаво,фина изработка,добра кутија и предна плоча - за пофалба,многу професионално колега!
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline ki4o01

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 213
 • Gender: Male
Одг: Мерач на кондензатори со широк опсег
« Reply #2 on: 22.04.2012, Sunday, 20:09:28 »
браво браво браво одлично изгледа, и дали со него може да се мери дирекно од на плочка

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Мерач на кондензатори со широк опсег
« Reply #3 on: 22.04.2012, Sunday, 20:15:03 »
Мислам дека не може, не сум пробал.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 692
Одг: Мерач на кондензатори со широк опсег
« Reply #4 on: 22.04.2012, Sunday, 20:25:14 »
Добро сработено. А дали може да се вгради обичен дисплеј,  2 по 16 што се, тие HD4104 или така нешто беа ???

Offline ki4o01

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 213
 • Gender: Male
Одг: Мерач на кондензатори со широк опсег
« Reply #5 on: 22.04.2012, Sunday, 20:29:26 »
иии дали се лесно достапни елементите и од прилика колку те фати без трафото?

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Мерач на кондензатори со широк опсег
« Reply #6 on: 22.04.2012, Sunday, 20:34:15 »
Најскапи се дисплејот околу 360ден. и пикот околу 200ден. другите делови се воглавно ефтини.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Мерач на кондензатори со широк опсег
« Reply #7 on: 22.04.2012, Sunday, 20:38:45 »
е ова е нешто невидено, одлично сработено и одличено изгледа. Ова е нешто како ESR metar, нели? или уште подобро?
Hams do it! With Frequency

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Мерач на кондензатори со широк опсег
« Reply #8 on: 22.04.2012, Sunday, 20:45:07 »
Не, ова ја мери само вредноста на кондензаторот, без разлика колку е голем, ама не и ЕСР-то.
Иначе го испробав и на тие електролитите што ти ги пратив последни... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ShAdOw

 • Глобален Модератор
 • Експерт
 • *****
 • Posts: 882
 • Gender: Male
 • shadow@elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Мерач на кондензатори со широк опсег
« Reply #9 on: 22.04.2012, Sunday, 21:25:14 »
Одлична изработка колега LordZi, како и секогаш :).
Јас со моето знаење несебично помагам на другите на кои им е потребна помош. Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав помогни! Нема ништо лошо да ти се случи ако споделиш знаење со некој друг.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Мерач на кондензатори со широк опсег
« Reply #10 on: 22.04.2012, Sunday, 22:37:48 »
дисплејот е сакап само ако се купи кај нас, иначе воопшто не е скап, пикот е поскап од дисплејот (во нормални држави)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline warningteam

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 278
Одг: Мерач на кондензатори со широк опсег
« Reply #11 on: 22.04.2012, Sunday, 23:35:13 »
Секоја чест, одлично сработено + кутијата изгледа како фабричка за него :D

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Мерач на кондензатори со широк опсег
« Reply #12 on: 23.04.2012, Monday, 16:51:48 »
Браво за изработката, Браво за презентацијата. Супер кориснен мерач!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gochcommk

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 58
Одг: Мерач на кондензатори со широк опсег
« Reply #13 on: 24.04.2012, Tuesday, 20:15:22 »
супер мерач на капацитивност
убаво мери со здравје да го користиш
и јас сакав да го направам ама немав време
сега ке го средиме!!!!!!!!!!!!

Offline filipmkd

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 124
Одг: Мерач на кондензатори со широк опсег
« Reply #14 on: 17.05.2012, Thursday, 00:51:49 »
За фото постапка треба да се направи мирор така ли Лордзи или како што е ?