Author Topic: Што пијат електроничарите?  (Read 12330 times)

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Одг: Што пијат електроничарите?
« Reply #90 on: 07.12.2014, Sunday, 00:18:57 »
Темното пиво има подобар вкус, јас го преферирам. Во Охрид го Скопско темно има во некои кафичи, но не сум излезен да го пробам.
Да го имаше почесто во малопродажба, само тоа ќе купував ;). Единсвена причина поради која одев на Пивофест
беше Лашко темно ;).
Темно пиво иначе има во сите пабови, така да немора да чекаш пиволенд* :D
Лашко темно има секаде, guiness  и Murphy's Irish Red има во St. Patrick Скопје и Охрид во Даблин, но цените се солени околу 250ден за 0,33Л кригла, додека Лашкото е 90-110ден 0.5Л :D

Сум пиел со 7.2% летото во Унгарија, али беше тешко за пиење и не ме бендиса.

Според мене, најбоженствено пиво што сум пиел е Guiness...значи тоа е црно, а не темно. Го пијам најчесто со рум му дава посебен шмек, и е баш напиток за господа.  ;D За количински пиење не е најпаметно, бидејќи може и од второто да се направите “салата“...има 4.5% но е далеку појако од светло, а измешано со рум се достигнува врвот.   :D

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Што пијат електроничарите?
« Reply #91 on: 07.12.2014, Sunday, 04:26:00 »
Темно пиво иначе има во сите пабови, така да немора да чекаш пиволенд* :D
Лашко темно има секаде, guiness  и Murphy's Irish Red има во St. Patrick Скопје и Охрид во Даблин, но цените се солени околу 250ден за 0,33Л кригла, додека Лашкото е 90-110ден 0.5Л :D

Епа затоа и не го пијам ;D. Ем е скапо, ем морам до паб да одам за се напијам :S. Ако сакам дома да седнам и да се напијам, треба да купам цела гајба и да потрошам мало богатство... јас, ако седнам да пијам, пијам, не се за*бавам ;D.

Не сум пиел премногу темни пива, сум пиел темна Каменица и Лашко... Лашкото повеќе ме бендисува ;). Има некој блед шмек на вино и тоа многу ми се допаѓа ;)... барем на мене некако таков вкус ми има. Темната Каменица ја имаше еден период во Скопје и тоа само на неколку места, 2 литри во пластика. Јас од една трафика ја купував и мислам дека цела залиха само јас им ја истрошив ;D. Баш на кратко направив муабет со продавачот, гледам дека не им се троши, само тоа има во фрижидерот ноќе, се друго нема, го прашав зошто така, ми вика, па само ти купуваш ;D... ти и уште некој кој ќе пројде, ќе види и као за проба, ај ќе земе едно, ама не никој освен ти не купува редовно од темата Каменица ;D.

Баш тоа имам забележано, кај нас некако не се пијат темни пива... можеби бидејќи се малку појаки од светлите. Мене па баш тоа ми се допаѓа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Што пијат електроничарите?
« Reply #92 on: 11.09.2015, Friday, 21:33:50 »
Денес решив да се почестам со нешто посебно. Оригинален Австриски рум што го добив од еден мој добар пријател радиоаматер од Австрија. Не пијам никогаш сам, но вечерва не можeв на ова мало магично шишенце да му одолеам  :PАвстриски рум STROH- The spirit of Austria 0,2 cl 40%
Hams do it! With Frequency

Offline MilerovEfekt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 176
Одг: Што пијат електроничарите?
« Reply #93 on: 11.09.2015, Friday, 21:37:09 »
Club-Mate. Со класичен вкус.


Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Што пијат електроничарите?
« Reply #94 on: 11.09.2015, Friday, 22:06:11 »
Абе ова ладен чај е нема алкохол ова Club mate?
Hams do it! With Frequency

Offline MilerovEfekt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 176
Одг: Што пијат електроничарите?
« Reply #95 on: 11.09.2015, Friday, 22:08:25 »
Нема алкохол да :-) Но за некои од нас _е_ како алкохол :-)

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Што пијат електроничарите?
« Reply #96 on: 11.09.2015, Friday, 22:53:07 »
Па добро, имаш право. Секој од нас си има различен вкус, јас такви работи користам единствено за трезненје кога ќе ја претерам. Тоа се игранки, свирки, и кога ќе се собереме група радиоаматери. Секако не редовно, но 2-3 пати во годината обавезно  ;D
Hams do it! With Frequency

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Што пијат електроничарите?
« Reply #97 on: 09.10.2016, Sunday, 15:13:26 »
Велешка питијада 2016 - заедно со Z31GH и Batka...

Z31GH донесе некое старо француско вино од неговата колекција, најдоброто нешто што сум пробал во последно време... А и велешката ракија ич не беше лоша... ;) ;D

Еве, да не речете дека само пиеме... :D


People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Што пијат електроничарите?
« Reply #98 on: 10.10.2016, Monday, 00:29:05 »
Одлично! Баш ми е мило што убаво си поминавте. Криво ми е што не можев да ви се придружам, ајде следната година здравје сакам да дојдам на питијада.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Што пијат електроничарите?
« Reply #99 on: 10.10.2016, Monday, 13:12:34 »
Имав домашна прослава викендов, инаку сакав да дојдам...

Се гледа, убаво сте си поминале ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Што пијат електроничарите?
« Reply #100 on: 11.10.2016, Tuesday, 08:43:50 »
Доброто друштво мора добро да си помине на некој важен настан. Ова е трет пат како присуствувам со батка и лордзи на Велешката питијада. За оваа прилика одбрав квалитетно француско вино CHATEAU JUNAYME од францускиот регион Fronsac, берба 1980-та година. Идеална комбинација со познатата велешка Пита-Пастрмајлија. ;)
Hams do it! With Frequency

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Што пијат електроничарите?
« Reply #101 on: 11.10.2016, Tuesday, 11:10:20 »
Некои изедоа и по две пастрмајлии !! :D :D Убаво дружење! 8)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Што пијат електроничарите?
« Reply #102 on: 12.10.2016, Wednesday, 22:04:34 »
Кога веќе сме на темата што пијат електроничарите, летово пробав Јегер... no comment, одличен пијалок ;). Кој не пробал, топло препорачувам ;).

И понесете си повеќе пари... сигурно не останувате на само еден Јегер ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Што пијат електроничарите?
« Reply #103 on: 14.10.2016, Friday, 21:25:43 »
Ова лето пиев и едно шише * Бела вода* на Тиквеш. 8) Препорачувам иако малку е поскапо,ама вреди за сите пари. ;) ;D
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.