Author Topic: Прашање во врска со камера Sweex ...  (Read 923 times)

Offline warningteam

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 278
Прашање во врска со камера Sweex ...
« on: 25.05.2012, Friday, 22:08:58 »
Имам камера Sweex и доста долго време ја користам и сум задоволен од нејзината работа.. значи камерата е за компјутер се поврзува преку УСБ кабел.. е тука е и мојот проблем значи кабелот со која се поврзува камерата и кукиштето на компјутерот е многу краток едвај 70-80 цм е ..  и сега на таа камера јас сакам да и го продолжам кабелот значи да добијам 2м некаде должина на кабелот.. пробав да го продолжам кабелот со УСБ продолжник ама несака со тој продолжник само 10 цм се продолжува послем тоа кога ке ја уклучам во ПЦ ми јавува како да е уклучен УСБ стик , а не камера.. Јас мислам дека доколку би го одлемил постоечкиот кабел од камерата и би залемил цел кабел  од 2 м без продолжетоци мислам дека би успеало (Би немало толку загуби во кабелот) инаку кабелот е обичен не е идеален..  па барам совет од вас ... :D

Offline ki4o01

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 213
 • Gender: Male
Одг: Прашање во врска со камера Sweex ...
« Reply #1 on: 26.05.2012, Saturday, 10:44:42 »
абе шо се мандараш со одлеми залеми имаш продолжетоци до 2,5 м купи си еден сигурно не е појке од 150 ден

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Прашање во врска со камера Sweex ...
« Reply #2 on: 26.05.2012, Saturday, 11:21:44 »
Има готови кабли со додаток во вид на појачувач со кои можеш 5-10 метри да го продолжиш УСБ постоечкиот кабел.Види и на овој пост http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4386.0
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Прашање во врска со камера Sweex ...
« Reply #3 on: 26.05.2012, Saturday, 15:42:22 »
Да, би требало да добиеш подобар сигнал ако кабелот се смени, но пази при поврзувањето на кабелот ;). Исто така, кабелот со кој ќе менуваш постоечкиот треба да има прилично солиден квалитет ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."