Author Topic: Конрад он лајн каталог за 2012 година  (Read 2015 times)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Го пронајдов овој каталог случајно,а има добри работи ако некому му треба

Code: [Select]
http://www.tagor.rs/files/katalozi/Werkzeug_Elektronik_2012/index.html
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline stefanstip

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 315
 • Gender: Male
Одг: Конрад он лајн каталог за 2012 година
« Reply #1 on: 17.07.2012, Tuesday, 20:15:29 »
Колку голем избор имаат,има ли шанси да се порача од кај нас ???
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline triology

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 162
Одг: Конрад он лајн каталог за 2012 година
« Reply #2 on: 17.07.2012, Tuesday, 23:09:43 »
можеш да порачаш и од кај нас само ке ти биде поскапо,барем така ми кажаа јас кога прашував.

Offline stefanstip

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 315
 • Gender: Male
Одг: Конрад он лајн каталог за 2012 година
« Reply #3 on: 17.07.2012, Tuesday, 23:30:42 »
Мислиш преку Конард од Скопје или директно преку некоја страна ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Конрад он лајн каталог за 2012 година
« Reply #4 on: 19.07.2012, Thursday, 15:47:22 »
Во *Конрад* во СК ми рекоа дека може да се порача преку нив а цената поради давачките е некаде +23%:Ако купувате директно во Германија користите - 19% поради * меверштоерот* (изнесувате стока со цена пониска за данокот ,кој ви се враќа на самата граница!).За мали работи се исплати директно купување во поголеми количини поради попустот кој го даваат.Добро е и да се споредуваат цените и со кинескава роба која кај нас иде преку Турција ,најчесто.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Online Toma

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1177
 • Gender: Male
 • Дали доблеста ви е приоритет...
Одг: Конрад он лајн каталог за 2012 година
« Reply #5 on: 20.07.2012, Friday, 12:37:23 »
Кој сака да го слегне каталагот на CONRAD за  2012-2013 (164MB)...

Code: [Select]
http://pdf.conrad.de/pdf/7S/download/Hauptkatalog_2012_2013.zip
« Last Edit: 20.07.2012, Friday, 14:52:15 by GigaWatt »
Ако си ја сакате Македонија пишувајте со македонски правопис !
           Дијалектот негувајте го дома, никој не ви пречи ! ;D
Наместо со - Quote - одговарај со - REPLY -

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
Одг: Конрад он лајн каталог за 2012 година
« Reply #6 on: 20.07.2012, Friday, 12:47:59 »
можеш да порачаш и од кај нас само ке ти биде поскапо,барем така ми кажаа јас кога прашував.
јас имам нарачувано од Конрад.Цената им е иста на сите работи,немора капар да се дава или да се доплаќа.Јас си нарачувам од таму,цената секогаш е иста како на главната страна.

Offline triology

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 162
Одг: Конрад он лајн каталог за 2012 година
« Reply #7 on: 20.07.2012, Friday, 13:15:28 »
Збориш нарачуваш преку нашиов конрад од гтц и ти наплајќаат со исти цени што се од официјалниот германски конрад?

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Конрад он лајн каталог за 2012 година
« Reply #8 on: 20.07.2012, Friday, 15:01:40 »
Јас не би нарачувал од Conrad, не поради друго, и они веќе имаат многу неквалитетна опрема, сега Voltcraft уредите ги произведуваат UNI-T (порано беа Metex и одлични беа, а и поевтини од уредите и инструментите на Metex, квалитетот, ист, на ниво, исто како и за Metex), Кинеска компанија за мерни уреди, а мерните уреди на UNI-T се поевтини од тие на Voltcraft, моделите им се исти, само ознаките се разликуваат ::). Така да, би нарачувал, но строго проверена опрема, бренд и модел. Инаку, не, не би нарачувал. Имаат и определена опрема која, барем според бренд, е одлична, но тоа се најчесто моделите кои имаат пониска класа на квалитет, а цената најчесто не им се разликува многу од онаа на истите тие модели да ги купите во продавници за „тој и тој“ специфичен бренд (на пример, Bosch, сите знаеме дека фабриките ги преместија во Кина и дека Bosch не е тоа што беше :S).

Така да, како заклучок, да, би нарачувал, но многу претпазливо, со претходна проверка (барем online, а пожелно е да имате и некој човек кој веќе купил, директно да ви го пренесе искуството) на брендовите и моделите на уредите и алатот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Конрад он лајн каталог за 2012 година
« Reply #9 on: 20.07.2012, Friday, 22:06:03 »
Конрад има во својот каталог некои работи кои се покавлитетни од кинеските ,а некои работи се веке проверени,па затоа се интересни.Иначе во однос на овие каталози и оние кои Конрад во Ск ги дава има разлика во цените.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline kill

 • Нов член
 • *
 • Posts: 29
Одг: Конрад он лајн каталог за 2012 година
« Reply #10 on: 21.07.2012, Saturday, 20:23:15 »
Sakam samo da nadopolnam vo konrad mk ne e se kako sto kazuvate poskapo od konrad de ima proizvodi koi se poevtini od konrad de na primer cela programa na Voltcraft sto ja nudat vo konrad mk e poeftina od conrad de jas si zemav eden multimetar i sum prezadovolen.

sepak moja preporaka e da prasate pred da naracuvate deckite se dosta profi i brzo ke vi odgovorat na site prasanja.
 

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Конрад он лајн каталог за 2012 година
« Reply #11 on: 21.07.2012, Saturday, 20:35:44 »
kill, прочитај ги правилата. Задолжително е post-рање со Македонска поддршка.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."