Author Topic: C/ESR метар  (Read 9886 times)

Offline laze

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 125
 • Gender: Male
Одг: C/ESR метар
« Reply #30 on: 02.12.2012, Sunday, 00:14:18 »
да работи и оваа верзија проверена од мене, сите отпорници се 1%, напојувањето е изведено со 7805 и 7660 за -5V (-4,65 незнам колку ова влијае на точноста) .   

Offline Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 692
Одг: C/ESR метар
« Reply #31 on: 02.12.2012, Sunday, 11:12:02 »
да работи и оваа верзија проверена од мене, сите отпорници се 1%, напојувањето е изведено со 7805 и 7660 за -5V (-4,65 незнам колку ова влијае на точноста) .   

Сите отпорници што ќе ги ставам на плочката треба да бидат со еден посто толеранција, така?

Offline malkjos

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 81
Одг: C/ESR метар
« Reply #32 on: 03.12.2012, Monday, 16:03:41 »
Еве ги експортирани во PDF. Во JPG е зачуван распоредот на деловите на плочките ;). Димензиите на плочките се 1:1, може да ги импортираш PDF фајловите во CorelDRAW или некој друг векторски ориентиран програм ;).

фала многу  ;)

Offline laze

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 125
 • Gender: Male
Одг: C/ESR метар
« Reply #33 on: 03.12.2012, Monday, 23:31:23 »
 може да бидат и 5%, секако дека е подобро да ствиш 1%, овие 62к и овие за контраст на дисплејот може да бидат 5% 

Offline jocko

 • Нов член
 • *
 • Posts: 47
Одг: C/ESR метар
« Reply #34 on: 04.12.2012, Tuesday, 00:12:30 »
Има некој што ке го изаботи С/ESR или најновиот од Емитер нека пише цена 

Offline Acki2009

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 110
Одг: C/ESR метар
« Reply #35 on: 03.02.2013, Sunday, 01:27:02 »
Би сакал да ги запрашам членовите на форумов дали може овој тип на дисплеј да се користи за овој уред АТМ1602А.
« Last Edit: 03.02.2013, Sunday, 07:31:55 by GigaWatt »

Offline xantox

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 165
Одг: C/ESR метар
« Reply #36 on: 03.02.2013, Sunday, 08:57:00 »
Би сакал да ги запрашам членовите на форумов дали може овој тип на дисплеј да се користи за овој уред АТМ1602А.
Ќе може. Распоредот на изводи на овој твојов АТМ1602А колку што јас гледам е како на шемата. Како и да е ти ќе си провериш уште еднаш!

Еве што има напишано LordZi
Ќе работи со било кој 2х16 дисплеј, без разлика дали се приклучоците од страна или од горе, само треба да се запази распоредот на изводите.
Исто така можно е да треба корекција на вредностите на R30 и R31 за различни дисплеи, пошто тие го одредуваат контрастот, најдобро е да се заменат со тример.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: C/ESR метар
« Reply #37 on: 03.02.2013, Sunday, 14:38:11 »
Нема да работи со било кој, треба драјверот за дисплејот да одговара, најчесо дисплеиве се базирани на hd44780, провери кој контролер го има на дисплејот, ако е компатибилен со овај би работел.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Teslakr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 172
Одг: C/ESR метар
« Reply #38 on: 03.02.2013, Sunday, 19:06:05 »
Овој дисплеј има два реда на пинови горе и долу, доколку би го изработувал овој уред ќе треба на двата реда да поврзувам на пример пин 1 горе и пин1 долу (VSS).

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: C/ESR метар
« Reply #39 on: 03.02.2013, Sunday, 19:12:52 »
Ако пиновите се исти, види измери ги со унимер дали се споени еден со еден, нема потреба, доволно е само еден ред да го поврзиш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Teslakr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 172
Одг: C/ESR метар
« Reply #40 on: 03.02.2013, Sunday, 19:24:27 »
Ги мерев само пин1 всс и пин2 вдд се заеднички другите не. Најверојатно треба на двата редови да се поврзува.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: C/ESR метар
« Reply #41 on: 03.02.2013, Sunday, 19:50:10 »
добро види што се другите ознаки, затоа ти викам ако најдеш даташит провери ги и ќе знаеш што како
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline gerce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 164
 • Gender: Male
Одг: C/ESR метар
« Reply #42 on: 08.02.2013, Friday, 21:20:07 »
ЛордЗи колку те кошташе вкупно целиот проект???

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: C/ESR метар
« Reply #43 on: 08.02.2013, Friday, 22:08:06 »
Не можам точно да ти кажам бидејќи 90% од деловите ги имав дома, едино што купив беше сет 1% SMD отпорници со различни вредности од ибеј и понекој од SMD кондензаторите, иначе како што рачунав пред да го правам, ориентационо само деловите да ги купиш од продавница би те чинеле околу 1200ден.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline gerce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 164
 • Gender: Male
Одг: C/ESR метар
« Reply #44 on: 08.02.2013, Friday, 22:17:24 »
Би имал ли време ако сакаш да ми го испрограмираш pic-от и да ја направиш плочката и колку би ме коштало??