Author Topic: Sprint-Layout 6.0  (Read 4889 times)

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Одг: Sprint-Layout 6.0
« Reply #15 on: 20.03.2013, Wednesday, 01:07:31 »
Дали го има некој copyright логото “©“ како ЛМК фајл за спринт лејаут? :D

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Sprint-Layout 6.0
« Reply #16 on: 06.04.2013, Saturday, 21:09:56 »
Дали има/постои некаква алатка во програмава за.. на пример на работната површина имам извадено и означено едно 100-тина ЛЕД диоди и да може да ги распореди во некаква форма ?
Пример:
- Како семафор
- Квадрат и др.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 6.0
« Reply #17 on: 06.04.2013, Saturday, 21:17:22 »
нема таква алатка, ама може да ги распоредиш сам, или да направиш некое квадратче 5х5 пр. и да го дуплираш на онолку колку што ти требаат, со што правиш еден голем блок од повеќе мали, наместо сите наеднаш да ги средуваш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Sprint-Layout 6.0
« Reply #18 on: 07.04.2013, Sunday, 01:30:33 »
Во ред, дака да ама требало да стават и таква алатка :D
-Ај другата верзија ;D

ggoce

 • Guest
Одг: Sprint-Layout 6.0
« Reply #19 on: 07.07.2013, Sunday, 00:52:18 »
Може ли некако да се отворе лмк фајл направен од sprint layout 6 во 5 тата верзија? Како леј зачуван од 6 во 5 не го препознава фајлот, но нејке ни лмк то да го препознае ногу лошо  >:(

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Sprint-Layout 6.0
« Reply #20 on: 07.07.2013, Sunday, 05:30:22 »
Знам, и мене истото ми се има случено :S. Не препознава ни макроа, ни фајлови :S. Затоа и не го користам Sprint-Layout 6.0 за цртање, го користам само во случај кога некое PCB што ќе го начекам online е цртано во 6.0, па да го отворам со 6.0, инаку за цртање, го користам Sprint-Layout 5.0.

Па барем да пишеа на сајтот дека нема компатибилност, да знаевме :S. Со sPlan муабетот беше фер, барем различна екстензија имаа. Ама со Sprint-Layout зезнаа работа :S.

Најлошо е што во ни во sPlan 7.0, ни во Sprint-Layout 6.0, не можеш да избереш да ги зачуваш фајловите во sPlan 6.0 односно Sprint-Layout 5.0 формат :S. Штета. И двата програми се одлични, но ова зезање со компатибилноста не им требаше :S. Па дури и CorelDRAW може да зачувува фајлови со компатибилност дури до CorelDRAW 7.0.

Искрено, барем јас, не гледам причина за користење на Sprint-Layout 6.0. Освен anti-aliasing-от кој беше воведен во Sprint-Layout 6.0 и подобрениот интерфејс, некои други вистински подобрувања нема. А овие подобрувања се шминка, така да, не гледам причина да го користам Sprint-Layout 6.0 освен за отворање на фајлови работени во Sprint-Layout 6.0.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

ggoce

 • Guest
Одг: Sprint-Layout 6.0
« Reply #21 on: 07.07.2013, Sunday, 06:13:18 »
ни на мене не ми праве кефф гига јас се надевав дека 6ката ке ги поправи сите недостатоци од 5ката но нема некаква разлика само како што си пишал "шминка" некоја во цртањето и ситни др работи. малку е глупо смилена 6ката со една верзија нова и целосно да се забораве старата, а без некој посебен квалитет така испага. Како и да е  Sprint layout 5 долго време ке стое во моето пц  ;)

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 473
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Одг: Sprint-Layout 6.0
« Reply #22 on: 15.12.2014, Monday, 14:42:07 »
дечки, да не ви се наоѓа на некој макро фајл за  TSOP48 b2 , TSOP48 d3 и TSOP56 a1
Доколку имате некој, испратете ми на е-меил!

фала однапред! :D

Offline Lux

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
Одг: Sprint-Layout 6.0
« Reply #23 on: 09.01.2015, Friday, 17:29:41 »
Како да ги ставам макроата во спринт лајот 6 кога ќе ги ставам во папката во програм фајл,во папката од спринтот ,и кога го отварам спринт лајот 6 нема макроа.не ги препознава, и кај се наоѓат овие макроа што се со самата инсталација во самата папка од спринтот нема макроа.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Sprint-Layout 6.0
« Reply #24 on: 09.01.2015, Friday, 20:23:04 »
Кај мене се во Program Files во фолдерот кај што е инсталиран Sprint-Layout 6.0 , во под-фолдер MAKROS. Ако пробуваш да ги пренесеш макроата од претходната верзија 5.0 мислам дека не се компатибилни и нема да ти ги даде.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Sprint-Layout 6.0
« Reply #25 on: 09.01.2015, Friday, 21:18:42 »
Ако работиш на Win7 па нагоре (Win8, 8.1), по default, во Sprint-Layout 6.0, макроата се наоѓаат во:

Code: [Select]
C:\Users\Public\Documents\Layout60\MAKROS\
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."